Vaser Liposuction

Vaser Liposuction nedir ?

Klasik Liposuction yöntemi günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini, minimum cerrahi müdahale gerektiren daha konforlu tekniklere bırakmıştır. Vaser Liposuction, ultrasonik ses dalgaları kullanılarak vücudun belirli bölgelerinden yağ alınması işlemidir. Ultrasonik ses dalgaları kullanarak yağlar parçalanır ve sıvı haliyle  dışarı çıkarılır.

Son teknik Vaser’in klasik Liposuction’dan farkı ve avantajları nelerdir?

Klasik Liposuction (Yağ Aldırma) yaparken kanüllerin ucundaki rende tarzı bıçaklarla; sinir ve damarlar koparılarak yağlar alınır. İşte bu yüzden de deri altı kanama, takibinde aşırı morluklar, ameliyat sonrası aşırı ağrı, geçmesi zaman alan deri uyuşuklukları ve dalgalı görünümler yaşanabilir. Günümüzde Vaser uygulamaları ile bu sorunlar büyük ölçüde aşılmıştır. Uçunda herhangi bir kesici kısım olmayan probunuz yağların arasında gezinerek ses dalgarının açtığı yolda ilerler,  bu aşama tamamlanarak 3-4 mm lik keşiden yağlar erimiş olarak kendiliğinden likit bir şekilde ,ince pipet gibi künt kanül ile (Vent X kanül) girilerek erimiş yağlar emilerek çıkarılır. Alınan yağlar zarar görmez ve gerektiğinde vücudun ihtiyaç duyulan diğer bölgelerinde yağ enjeksiyonu işlemi için de kullanılabilirler. Liposuction ameliyatları ile birlikte meme büyütme, meme küçültme veya dikleştirme, karın germe, yüz germe gibi estetik ameliyatlar kombine olarak uygulanabilir. Ayrıca Vaser’ın in V modu ile deri altında ultrasonik probun dolaştırılması ile deride ısınma da sağlanır. Bu sayede, cildin sıkılaşmasını arttırılmış, sarkma olasılığı azaltılmış olur. Damarlar zarar görmeyeceği için kanama ve morarma son derece azdır. Sinirler hasar görmeyeceği için de kısa dönemde ağrı, ileri dönemde uyuşukluk son derece az olacak ya da hiç olmayacaktır bu sayede klasik Liposuction yönteminde görülebilen dalgalı yüzey görünümü de oluşmamaktadır.

Operasyon öncesi hazırlık nasıldır? Hangi anestezi yöntemi uygundur?

Ameliyat öncesinde özel bir dikkat gerektirmeyen bu yöntemde uygulama öncesi özel diyetler veya özel ilaç kullanımlarına gerek yoktur. Genel ameliyatlar öncesi dikkat edilmesi gereken 1 hafta 10 gün kadar önce bitki çayları ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak, alkol kullanımını azaltmak ve son günlerde kullanmamak gibi koşullar bu işlem öncesinde de geçerlidir. Operasyon sonrasında sigara içilmesi, yara iyileşmesini geciktirmektedir.

Hangi anestezi yönteminin uygun olacağı, hastanın genel sağlık durumuna, uygulanacak bölgedeki yağ oranı ve alanın genişliğine göre belirlenmektedir.  Vaser Lİposuctıon genellikle geniş bölgelere uygulandığı için genel anestezi yöntemi hasta rahatlığı ve konforu açısından tercih edilir. Daha küçük ve az alandaki bölgelerde, lokal anestezi veya sedasyon yöntemi de uygulanabilir.

Vaser Liposuction kimler için uygundur?

Vaser Liposucton yöntemi 18 yaşını geçmiş,ciddi sağlık problemleri olmayan, normal vücut kitle endeksine sahip kişilerde, diyet ve spor yapılmasına rağmen giderilemeyen bölgesel fazlalıklar için uygundur, düşük komplikasyon riski ile güvenli ve etkili bir yağ aldırma yöntemidir.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır ?

Operasyon sonrasında doktorun gerekli gördüğü durumlarda veya hasta dinlenmek istediğinde hastane de 1 gece yatış yapılabilir. Vaser Liposuctionda cihaz yağ dokusuna karşı seçicidir ve bu sayede kas ve bağ dokuya ve damarlara zarar vermemesi, iyileşme sürecini hızlandırır.  Daha az morarma, kızarıklık görülür. Vucutta ödemin atılarak derinin normal yapıya ulaşması ortama 1 ay civarı sürer. Ödemin atılması için çeşitli masaj terapileri uygulanabilir. Operasyon sonrasında her hastanın deri elastikiyetine göre,  2-3 hafta aralığında özel medikal korse giyilmesi operasyon sonucunun etkinliğini yükseltir. Bu süreden sonra kıvrımlı, ince hatlar daha net olarak ortaya çıkar. Vaser Liposuction sonrasında genellikle 1 veya 2 gün içinde banyo yapılabilir. Korse banyo esnasında çıkarıldıktan sonra tekrar giyilmeye devam edilir.

Vaser Liposuction sonrası diyet ve spor alışkanlığına dikkat edilmezse, kilo alınması kaçınılmazdır. Bu durumda yağ oluşumu belirli bölgelerde değil, tüm bölgelerde eşit şekilde olur. Diyete dikkat edildiği sürece sağlıklı, şekilli ve fit bir görünüm sağlanır.

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.