Selülit Nedir Ve Nasıl oluşur?

Selülit nedir ve nasıl oluşur?

Vücudun genellikle kalça ve bacak bölgelerindeki derinin portakal kabuğu görünümü olan selülit sıradan bir yağlı doku değildir. Özellikle deriye yakın yağ dokusu kısmının hasara uğramasıyla oluşur. Yağ dokusu etrafındaki liflerin (kolajen ve elastin) yapısının bozulmasıyla, yağ hücreleri küçük lobüller halinde sıkıştırılarak portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar. Ne kadar şişman olursa olsun erkeklerde çok nadir görülen selülit problemi, kadınların %90-95'inde olup, daha çok kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası ve üst bacak bölgelerinde yoğunlaşır.

Selülit oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir?

Selülitin oluşumuna tek bir neden yol açsaydı, onunla mücadelede kolay olabilirdi. Fakat birçok faktörün etkili olduğu selülit için öne çıkan nedenlerin bazıları; genetik faktörler, hormonal nedenler, kilo fazlalığı, kötü beslenme, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol kullanımı selülit oluşumuna katkıda bulunan faktörler olarak sayılabilir.

Selülit tedavisi mümkün mü?

Doğru derecelendirme ve yaklaşımla selülitin önemli ölçüde düzelmesi mümkündür. Selülit başladıysa selülit tedavisi ancak medikal yöntemlerle olmaktadır.

Selülitin oluşumundan korunabilir miyiz?

Selütin olmaması, artmaması ya da selülitin tedavisi sonucu ortadan kalkması veya büyük ölçüde düzelme sağlandıktan sonra, bu durumun sürdürülmesi de size bağlıdır. Ne yazık ki selüliti oluşturan olumsuz metabolik süreçler devam etmektedir. Korunma ancak yaşamınızda yapacağınız bazı olumlu değişikliklere bağlıdır.

Selülit her ne kadar zayıf kişilerde görülse de, fazla kilolar ile arttığı bir gerçektir. Bundan dolayı kurtulacağınız fazla kilolar, selülitten kurtulmanıza da yardım edecektir. Ayrıca kilonuzu sabit tutmanızda çok önemlidir. Sık kilo alıp verme derideki esneklik kaybı ile selülite zemin hazırlar.

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.