PRP

PRP nedir?

Prp  ( Platelet- Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) yöntemi yüze canlılık vermek ve kolajen dokularının uyarılarak yenilenmesini sağlayan ameliyatsız  medikal estetik uygulamasıdır. Uygulama genellikle 1 saatten az sürer. Cildin kendini yenileyebilmesi için hızlı bir uygulamadır. Çoğu hasta uygulama sonrası daha az sarkık, daha çok dinlenmiş, cilt kırışıklıkları azalmış olarak görünür. Likit enjeksiyonlarına farklı bir alternatiftir.

Hastadan az miktarda kan alınarak santrifüj işlemi uygulanır. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır (her mililitresinde yaklaşık 200.000 trombosit bulunan bu kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı ayrılır) böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir. Platelet Rich Plasma (PRP) adı verilen bu malzeme ayrılarak, hastanın yüzündeki uygulama alanlarına cilt altından enjekte edilir. Trombositlerin kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevleri vardır, fakat aynı zamanda bir doku hasarının iyileşmesini sağlayan salgılar da üretirler. Bu uygulamayla kolajen uyarılma sistemini tetiklenerek dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirecek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye verilir. Her hastanın yapısı birbirinden farklıdır ve en iyi sonuca ulaşmak için birden fazla enjeksiyona ihtiyaç duyulabilir.  Elde edilen genç görünüm 9-18 ay arası etkisini korur.

Genellikle uygulama alanları gülüş çizgileri, elmacık kemikleri, ve daha önceden farklı uygulama yapılmış bölgeler olabilir. Kolajenlerin uyarılması, cildin rengine ve parlaklığına da yansır. Bu uygulamaya tabi tutulan hastalar minimum iyileşme süreci yaşarlar. Doktorlar, düşük kan hücreli hastaları bu tedaviyi uygulamamaları konusunda uyarıyor.

 

PRP uygulamasından neler beklenebilir?

Uygulama birçok beklentiyi karşılayacak özelliklere sahiptir.

En önemlileri;

•Etkileri uzun sürer.

•Yeniden canlandırıcı ve yapılandırıcıdır.

•Kolay ve güvenli biçimde uygulanır.

•Yalnızca yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.

•Kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesini deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” sağlar.

PRP’nin herhangi bir yan etkisi ya da enfeksiyon riski var mıdır ?

Hiç bir riski ve yan etkisi yoktur. Çünkü bu uygulamada her seans için tek kullanımlık enjeksiyon ve tüp içeren bir kit kullanılır. Son derece güvenlidir. Yan etkisi bulunmaz. Çünkü sizden alınan kan size, fazlasıyla geri verilmektedir.

PRP tedavisinin avantajı nedir?             

Sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP ile elde edilen olumlu sonuçlar tamamen kullanana aittir.

PRP tedavisinde sadece belirli alanlara yoğunlaşılmaz, derinin daha büyük bir bölümü işlem alanıdır ve diğer uygulamalarda elde edilen sonuçlardan daha kalıcıdır.

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.