Meme Estetiği

Meme Estetiğinde Doğal ve Mükemmel Sonuçlar

Meme, kadın güzelliğinin çok önemli bir parçasıdır. Ancak şekil ve hacim olarak istenen boyut ve görüntüde olmayabilirler. Yapısal bozukluklar hastanın psikolojisini bozabilir ve mutsuzluk sebebi olabilir. Doğumlar, kilo alıp verme ya da yaşlanma gibi sebeplerden dolayı da göğüs yapısı bozulabilir. Meme estetiği ameliyatları; meme dikleştirme, meme küçültme ve meme büyütme olarak sınıflandırılabilir. Bununla birlikte göğüsler arasındaki boyut ve şekil bozukluklarını düzeltmek için göğüs asimetrisi operasyonları da uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme operasyonu göğsü kaldırıp yeniden şekillendirerek, (fazla doku çıkarılarak ) meme altı dokusu ve göğüs ucunu yeniden konumlandırma işlemidir. Bu işlem bazı durumlarda meme büyütme operasyonuyla kombine edilebilir.  Sarkık görüntü giderilerek, daha sıkı ve genç bir görüntü elde edilir. Genellikle meme büyüklüğünden memnun fakat sarkık görüntüye sahip hastalara uygulanmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatları bu problemleri azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla yapılan ameliyatta meme dokusuna şekil verilerek üzerindeki cildin daha gergin ve memeyi daha yukarıda tutması hedeflenir.

Meme Büyütme Nedir?

Göğüsleri küçük olan kadınlar meme implantları ile göğüslerini büyütebilir ya da yaşlanma, hamilelik gibi nedenlerle göğüslerinde hafif bir sarkma yaşayan kadınlar meme protezleri ile göğüslerini bir miktar dikleştirebilir.

Meme estetiği ameliyatları içinde en hızlı ve en kolay olanı silikon meme protezi ile meme büyütmedir. Meme büyütme ameliyatında üzerinde en çok düşünülmesi gereken konulardan birisi de silikon seçimidir. Protezlerin büyüklüğü (küçük, orta, büyük), şekli (yuvarlak, anatomik), yüzeyi (düz, pütürlü), nereden yerleştirileceği (kol altı, meme başı, meme altı) ve nereye yerleştirileceği (kas altı, kas üstü, meme altı, kas zarı altı, ikili plan) gibi konular hasta ve hekimin karşılıklı konuşarak karar vermesi gereken konulardır.

Sonuçlar doğal yaşlanma süreçleri dışında hayat boyu kalıcıdır. Büyüklük istenen şekilde ayarlanmakta, yerleşimi de ameliyatta kontrol edilmektedir ve tüm meme protezleri güzel şekliyle üretildiğinden daima güzel bir sonuç elde edilir.

Meme protezlerinde yüksek kalitede bir ameliyat yapılmış olmasının ölçüsü “doğal görünümlü” sonuçlara ulaşmaktır.  Sonuç olarak meme küçüklüğü sorunu olan bir kadında silikon meme protezi hızlı, güzel ve iz bırakmayan bir güzellik verebilen tek yöntemdir.

Meme Küçültme Nedir?

Kadınlarında meme dokusu gelişimi sırasında veya sonradan büyümesi (şişmanlık veya hamilelik) sadece estetik değil birtakım medikal problemlere de yol açmaktadır. Meme hipertrofisi veya makromasti denilen bu durumda meme küçültme ameliyatları yapılmaktadır.
İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi durumda cerrahi işlem ile meme dokusunu küçültmek mümkündür.

Bu işlem belli tekniklerle ve planlamalar doğrultusunda yapılır. Operasyonda memenin bez dokusu, yağ dokusu, derisi ve meme başı alanı (istenirse) küçültülmektedir. Ameliyat esnasında meme dokusu küçültülürken aynı zamanda da doku fazlası nedeni ile meydana gelen sarkıklık da azaltılır. Böylece daha küçük, dik ve daha sıkı bir meme elde edilmektedir ameliyat olarak kabul edilmemektedir.

Ameliyattan Sonra bebeğimi Emzirebilir Miyim?

Ameliyat öncesinde bebeğini emzirdiği bilinen hastalar ameliyat sonrasında da bebeklerini emzirebilir. Ameliyat öncesinde bebeğini emziremediği bilinen hastalar ameliyat sonrasında da bebeklerini emziremez. Yani protezlerin bebek emzirmeyle doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.