Dudak İnceltme Estetiği

Dudak inceltme estetiği kalın dudaklı kadınlar için uygun bir ameliyattır. Her ne kadar günümüzde ince dudaklı kadınlar, dudaklarını kalınlaştırmak için dudak estetiği yaptırsa da kalın dudaklı kadınlar da dudaklarını inceltmek istiyor. Kalın dudak gelişimi genellikle aileden kalan bir mirastır. Sadece kadınlarda değil, erkeklerde de kalın dudak sorunu görünebilir. Özellikle ilkokul ve lise yıllarında kalın dudakların çocukların ‘köfte dudak’ şeklinde dalga geçilmelerine neden olabilir. Dudaklarda büyümenin bittiği, ergenlik yıllarından itibaren dudak inceltme estetiği yapılabilir.

Dudak inceltme estetiği kimlere uygundur?

Çevreden gelen baskıdan kurtulmak, aynada kusursuz görünmek ve dudakları ile dikkat çekmek istemeyen kişiler için dudak inceltme estetiği yapılır. Türkiye şartlarında dudak inceltme ameliyatı çok yaygın değildir. Özellikle siyah ırklarda kalın dudaklara daha çok rastlanır. Fakat nadir de olsa bizim toplumumuzda kalın dudaklı kişilere rastlanır. Dudak inceltme estetiği lokal anestezi ile pratik bir şekilde düzeltilebilir. Dudak inceltme operasyonu her iki dudağa uygulanabileceği gibi sadece alt veya sadece üst dudağa da uygulanabilir.

Dudak inceltme ameliyatı nasıl yapılır?

Dudak inceltme ameliyatından önce kişinin dudaklarından ne kadar küçülme yapılacağı belirlenir. Daha sonra ağız içine gelecek izler yardımıyla küçük kesiler atılır ve buradan fazla olan dudak dokusu çıkartılır. Dudak inceltme ameliyatından sonra dudaklarda ödem ve şişlik görünebilir. Bu çok normaldir, 2 gün içinde şişliğiniz gözle görülür bir şekilde iner. Dudak inceltme ameliyatından sonra dışarıdan bakıldığında ameliyat izi görülmez. Genellikle dudak inceltme ameliyatı yarım saat ile bir saat arasında sürer. Ameliyattan sonra iki saat hastanede kalmanız yeterli olacaktır, yatılı olarak kalmanıza gerek yoktur.

Dudak inceltme estetiği sonrası iyileşme süreci

Dudak estetiği olduktan sonra kendinize 5-6 gün ayırmanız önerilir. Hem şişliklerinizin inmesini, hem de dudak estetiği olduğunuzu herkese ilan etmeyi beklemek istiyorsanız mutlaka 1 hafta boyunca evde dinlenmelisiniz. Dudak inceltme ameliyatından sonra yaralarınızın hızla iyileşmesi için gargara ve ağız için özel spreyler kullanmanız önerilir. Dudak inceltme ameliyatından sonra dudaklarınız tekrar kalınlaşmaz. Böylece kalıcı olarak ince ve doğal görünen dudaklarınızın keyfini bir ömür sürebilirsiniz. 

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.