Burun Estetiği

Burunda doğuştan bir deformasyon, nefes alma problemi, eğrilik, darbe ya da kaza sonrası şekil bozukluğu ve ya yaşanan sağlık sorunları yüzünden yüz güzelliğimiz ve sağlığımız olumsuz etkilenebilmektedir.

Yüz ifadesini bozan şekilsiz bir görünüm ya da nefes alma problemi öz güven ve sağlık problemlerini de beraberinde getirir.

Burun Estetiği (Rhinoplasti) Nedir?

Rhinoplasti (Burun Estetiği) operasyonunun asıl amacı buruna kişinin yüz anatomisine uygun doğal bir görünüm vermektir. Yüz tipinize göre burnunuzun boyutu küçültülüp büyütülebilir, ucunun ve kemerinin şekli değiştirilebilir veya tam tersi kalınlaştırılabilir, burun delikleri arasındaki açıklık daraltılabilir veya burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilebilir. Ayrıca, doğumdan kaynaklanan deformasyon veya kaza sonucu ortaya çıkan hasarlar da düzeltilebilir. Burundan nefes alma zorluğu olduğu durumlarda, nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler ile birlikte yapılabilir.

Burun estetiği yani Rhinoplasti ameliyatları açık ya da kapalı olmak üzere iki farklı yöntem ile yapılabilir. Yöntem seçimi burnun orijinal şekline, istenilen değişikliğe, burnun genel yapısına, hastanın problemine göre ve hekimin tedavi şekline göre karar verilmektedir. Açık ya da kapalı yöntemin seçilmesi hastanın ihtiyacına göre seçilmektedir. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problemi olan bir hasta için açık yöntem tercih edilmelidir. Kapalı yöntem ise hastada görünen bir problem yoksa ve şiddetli bir deforme söz konusu değilse tercih edilmelidir. Burun Estetiği yani Rhinoplasti’de uygun yöntemin seçilmesi konusundaki kararı fiziki muayene sonrası doktorun olacaktır. İki yöntemle de gözle görünür bir iz kalmaz. Girişim sonrası nefes alamama, şişlik ve morluklar hastayı rahatsız edebilir. Fakat bunun dışında burun estetiği operasyonu ağrılı bir girişim değildir. Burun ameliyatları; Vaser Liposuction, jinekomasti, meme küçültme veya büyütme gibi diğer estetik ameliyatlarla kombine olarak uygulanabilir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Ameliyat; hastane ortamında, genel anestezi altında, yapılacak işlemlere bağlı olarak ortalama 1-5 saat arasında süren bir işlemdir. Hastanede kalmayı genel olarak gerektirmez. Tampon genelde kullanılmaz gerekli ise nefes almaya da olanak sağlayan silikon kanallı tampon kullanılır.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir. 1 hafta sonra işe dönülebilir, 1 ay sonra spor yapılabilir ve gözlük kullanılabilir. Burun son şeklini, kişinin yapısına göre değişmekle beraber ortalama 1 yıl sonunda alır.

Ameliyat sonrasında burnun alacağı şekli belirleyen en önemli faktörler kişinin kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt yapısının yanı sıra iyileşme özellikleridir. Burnun alacağı son şekil tüm bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir. Kişinin ameliyat öncesinde belirttiği istekleri de burnun kalkıklığını ve şeklini belirlemektedir.

Sonuç olarak burun estetik operasyonunun başarılı olduğunun göstergesi ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm elde etmektir.

Burun Estetiği İçin Uygun Musunuz?

Burun estetiği için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır.

  • Yüze göre burun geniş veya uzundur.
  • Burun kemiği kırık ya da eğridir.
  • Burnun şekli kaza veya darbe gibi bir nedenden dolayı değişmiştir.
  • Burunda gözle görülür bir asimetri vardır.
  • Burun ucu yan profilden bakıldığında düşüktür.
  • Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.
  • Burun ile dudak arasındaki açı çok dar veya çok geniştir. 

Burun Estetiği Operasyonunun Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Burun estetiği operasyonlarının sonuçları kalıcıdır. Yaş aldıkça vücudumuz da bir takım değişikliklere uğrar. Vücudun değişiklik gösterdiği gibi burun da değişiklikler gösterir. Deri kalınlaşır ve kıkırdak dokuda büyüme olabilir. Gerektiğinde bu görüntüyü düzeltebilmek için burun estetiği operasyonları defalarca yapılabilir. Fakat her girişimde başarı oranı düşer. Bu yüzden ilk kez yaptıracak kişilerin doğru hekimle doğru kararı vermesi oldukça önemlidir.

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası Süreç Nasıldır?

Rhinoplasti operasyonu sonrası aynı gün hasta taburcu edilir. İlk günlerde şişme, morarma ve hafif kan sızıntısı normaldir. Bu tip şikayetleri önlemenin yolu buz uygulamasıdır. Genelde hastaların çoğu operasyon sonrasında nefes problemi yaşayabilmektedir. Kullanılması önerilen burun spreyleri ile hem ödem giderilmiş olur ham de nefes alma probleminin önüne geçilmiş olur. Hasta 2. günün sonunda normal hayatına dönerken, 6. Günün sonunda alçı ve dikişlerden de kurtulmuş olur. Burun hassas bir organdır. Bu yüzden en az üç hafta darbe ve ağır spor yapmaktan kaçınılmalıdır.

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.