Yanak ve Çene Estetiği

Yanak ve Çene Estetiği Nedir?

Yanak ve çene estetiği kemiğine enjekte edilebilen Hyaluronik asit bu alanlara dolgunluk kazandırarak hem daha hacimli ve daha sıkı hale getirir, hem de hafif bir lifting etkisi yaratır. Yanak ve elmacık kemiği hatları belirginleştirilir, yüze daha genç ve orantılı bir görünüm verilir.

 

Yanak Bölgesindeki Çökkünlük Nasıl Giderilir?

Yüz anatomisinde burun, çene ve elmacık kemikleri birbiriyle uyumlu ve çıkıntılı bir şekilde yer alır. Elmacık kemiklerinin bulunduğu bölgeler yaşlanmayla birlikte ya da kilo alıp verme nedeniyle çökük görünebilir. Bu durum yorgun, yaşlı ve bakımsız görünmenize neden olabilir. Günümüzde doku enjeksiyonları  veya yağ enjeksiyonlarıyla bu görünüm düzeltilebilmekte ve yüzde istenilen oran sağlanmaktadır. Bu sayede daha genç ve güzel bir görünüm elde edilebilir. Ameliyat sonrası iz kalmaz ve operasyonlar yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Çeneye doğru daralan üçgenimsi ve köşeli görünüm estetik ve güzel olarak kabul edilmektedir. Yüz yapısı daha tombul ve yuvarlak görünen kişilerin bu görüntüsü, yanak bölgesindeki yağ yastıkçıkları çıkarılarak kişinin yüzü daha zayıf ve uzun bir yüz şekline sahip olması sağlanır. Bu işlem lokal anestezi altında yaklaşık olarak 40 dk süren bir işlemdir. Kesi yeri ağız içinden yapılır dolayısıyla iz kalma ihtimali yoktur. Hasta 1-2 gün içerisinde günlük rutinine dönebilir. Gerekli olduğu durumlarda çene protezi de kullanılabilir.

 

Çene Estetiği (Mentoplasti) Nedir?

Çene estetiği yüz probleminde doğru şekilde fark edilip, değerlendirilerek doğru çözümlemelerde yüz görünümünü önemli ölçüde olumlu etkileyen operasyonlardır.

Yüz iskeletinin dengeli olması ise yüzü oluşturan kemikler arasında üç boyutta uyum ve doğru estetik oranların bulunması ile mümkün olabilmektedir. Çekici olarak kabul edilen tüm yüzlerde yüz iskeletini oluşturan parçalar arasında simetri mevcuttur.

Bu nedenle çene estetiği yüzün diğer kısımlarındaki dudaklar, dişler ve burun gibi anatomik yapılara göre yapılmalıdır. Çene yapısındaki estetik problemlerin düzeltilmesi yüzü oluşturan yapılar arasındaki uyumu sağlarken ağzın, dudakların ve burnun görünümüne de olumlu katkıda bulunduğundan yüz bölgesinde estetik müdahale talebi olan bütün hastalarda çene yapısının da değerlendirilerek daya iyi bir sonuç için estetik problemlerin de çözülmesi önerilir.

 

Çene Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Cerrahi müdahaleler genel olarak ağız içinden ya da çene altından ince bir kesi ile yapılır ve bu sayede görünen bölgelerde iz kalmaz. Küçük çeneleri büyütmek için protez kullanıldığı gibi hastaların kendi dokusunu kullanarak da işlemler gerçekleştirilebilir. Büyük ya da çıkık çenelerde ise kemiğe yönelik işlemler şarttır.

 

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.