Saç Ekimi

Saç Ekimi Operasyonu Nedir?

Saç ekimi operasyonu saç derisinden saç köklerinin toplanarak, kelleşmenin görüldüğü bölgeye transfer edilmesi işlemidir.

 

Saç Ekimi Operasyonuna Neden İhtiyaç Duyarız?

Saçımızın rengi, şekli, kısalığı ya da uzunluğu hayattaki duruşumuz, tarzımız, zevk ve beğenilerimiz hakkında ipuçları verir. Saçlarımızın varlığı gençlikle özdeşleşirken, yokluğu olduğumuzdan daha yaşlı algılanmamıza neden olur.

Saç dökülmesi ile karşılaşan kişi sosyal ve kültürel olarak kendini eksik hisseder ve özgüven kaybı yaşar. Bu negatif algı da bireyleri hayatın her alanında olumsuz etkiler. İşte tam da bu yüzden saçlarımız bizler için önemlidir.

Bireyler üzerindeki tüm olumsuz etkilerine karşın 50 yaşındaki erkeklerin %50’si saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalır. Bu durumdan kurtulabilmek için bireyler çoğunlukla yıllar boyu süren birçok değişik tedavi seçenekleri denerler. Maalesef medikal tedavilerle dökülen saçların yeniden çıkması medikal tedavilerle sağlanamıyor ve modern dünyamızda saç dökülmesinin bilinen en etkin tedavisi saç ekimidir.

 

 Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

 Kelleşme sorunu saç derisindeki zayıf sirkülasyon, vitamin eksikliği, saç kepeği yada sürekli şapka takmak gibi nedenlerden dolayı oluşabileceği söylenir. Bu teorilerin hepsinin tersi ispatlanmıştır.

Saç dökülmesinin ana nedenlerini sayacak olursak;

  • Yaşlanma
  • Hormon değişiklikleri
  • Genetik nedenler
  • Travmatik nedenler veya yanıklar gösterilebilir.

 

Saç Ekiminde Hangi Tekniği Neden Tercih Ediyoruz?

2000'li yıllarda uygulanmaya başlayan FUE ( Foliküler Ünite Ekstraksiyonu ) tekniği cerrahi bir işlem olmadığı için günümüzde oldukça tercih edilmektedir. FUE Tekniğinde lokal anestezi uygulanır, sonuçlar doğal ve diğer yöntemlere oranla daha etkilidir. Alınan saç greftleri içerdikleri saç köküne göre gruplara ayrılarak ekime hazırlanır. Saç ekimi yapılacak sahada ön saç çizgisi belirlenir. Bölgedeki mevcut kılların yönüne dikkat edilerek küçük delikler açılır ve işlem gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında alanda mevcut olan saç köklerine zarar verilmez. Saç ekiminde en az hasar yapan yöntem FUE saç ekimidir. FUE saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi teknikleri gibi bir ameliyat değildir ve ameliyata bağlı ağrı, yara, enfeksiyon, kanama, yara açılması, yara izi gibi genel ameliyat risklerini taşımaz. FUE saç ekiminde alınan greft standart ve tek tip olduğu için ekilecek alanda cildi kesmeden ve kıla istenilen açı verilerek ekim yapılabilmektedir. Fue saç ekimi tarzı da saça doğala en yakın görünümü kazandırmaktadır. Teknolojik gelişmelere açık bir teknik olması dolayısıyla da her geçen gün teknolojinin nimetlerinden biraz daha faydalanmaktadır. FUE de hastaların %85 inin açıklığı tek bir seansla kapatılır. Sadece %15 lik bir hasta grubu için ikinci seans gerekebilir ve hasta kafasında sargı olmadan, gündelik şapkası ile taburcu edilerek ertesi gün ofis işlerini yapabilir duruma gelir.

 

Saç Ekimi Kalıcı Bir Operasyon mudur?

Saç ekimi kalıcı bir işlemdir. Saç ekim sırasında nakledilen saç kökleri genetik olarak testesteronun saç dökücü etkisine dirençli köklerdir. Ekilen saçlar ömür boyu transfer edildikleri bölgede kalmaya devam etmektedirler.

 

Saç Ekiminde Ekilen Saç Kökleri midir, Saç Telleri midir?

Saç ekim sırasında nakledilen birimler saç kökleridir. Saç kökü içinde tekli, ikili, üçlü ya da daha fazla saç teli barındıran anatomik yapılardır.

 

Saç Ekiminde Verici Alan Neresidir?

Saç kökleri, saçların özellikle yoğun olarak bulunduğu ve dökülmeye dirençli olduğu iki kulak arası ve ense bölgesinden alınır. Böylece ekilen saç dökülmez ve saç ekim sonrası sonuç kalıcı olur.

 

Saç Ekiminde Verilen Sayılar Neyi İfade Eder?

Saç ekiminde nakledilecek miktar saç kökü sayısını ifade etmektedir. 

 

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekiminden sonraki ilk üç gün saçlar kesinlikle yıkanmamalıdır. Üç gün geçtikten sonra, ilk yıkama saç ekim merkezinde gerçekleştirilir.

Ekim işleminden sonra altı ay kadar sürebilen süreçte denize ve özellikle de havuza girmemek, duş alırken çok sıcak su kullanmamak ve saçları yüksek basınçlı suya maruz bırakmamak, saç sabitleştirici jöle, sprey gibi ürünlerden uzak durmak bunlardan bazılarıdır.

Ayrıca saçların tutma süreci olarak da bilinen süre boyunca tozlu, kirli ortamlardan uzak durmak, alkol ve sigara tüketimini kesmek, yorucu aktiviteler yapmamak ve saç derisine doktorun verdiklerinden başka bir madde uygulamamak hastanın yararına olacaktır.

 

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme sürecinde saç diplerinde kırmızı noktalar meydana gelmesi ve kabuklanma olması, hastaların endişelenmemesi gereken son derece normal bir durumdur ve kısa bir süre içerisinde geçer.

Ekim işleminden birkaç hafta sonra başlayan ve altı ay kadar sürebilen ikinci süreçte, önce zayıf saçlar dökülür, ardından da yeni saçlar çıkmaya başlar.

Saçların büyük bir bölümü, operasyondan sonraki 6 – 9 ay içerisinde çıkmış olur. Saçların tamamen çıkması ve uzaması ise 1 yılı bulabilir.

 

 

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.