Kaş ve Alın Germe

Kaş ve Alın Germe Estetiği Nedir?

Yaşlanma etkileri kaçınılmazdır ve kaş ve alın bölgesi ilk belirtileri görebildiğimiz bölgelerdir. Cilt elastikliğini kaybeder.  Güneş,  rüzgar ve yer çekimi etkisi kaş ve  alın çizgilerinin oluşmasına neden olur. Bu durum 30’lu yaşlarınızda bile olduğundan daha yaşlı görünmenize ya da aslında öyle hissetmemenize rağmen yorgun, kızgın veya üzgün bir görüntüye neden olabilir. Sonuç olarak birçok insan alın germe işlemini bu sebeplerden dolayı tercih eder. Kadın ve erkeğin yaşlanma sürecindeki farklılıklar ve medikal teknolojideki yenilikler bu prosedürün  farklı yöntemlerle uygulanmasını sağlamaktadır.

Üst yüz ya da alın germe ameliyatı, kaş kaldırma ameliyatları, ameliyatı ile birlikte ya da tek başına uygulanabilir. Kaşlarda düşüklük veya sarkma söz konusu olan durumlarda alın germe ameliyatı daha uygun seçenektir. Kaşlarda bir sarkma söz konusu olmayıp sadece dış kenarlarının kalkması arzu edildiğinde alın germe işlemine gerek yoktur.

 

Kaş ve Alın Germe Operasyonu Yöntemleri Nelerdir?

Alın germe operasyonu çeşitlerindeki ana farklılık ciltteki kesik yeridir.

Klasik yöntemlerde alın ve kaşı kaldırmak için kesikler saç çizgisinin birkaç cm gerisinde, izler saçlı deri içerisinde kalacak şekilde olur, böylece izler görünmez.

Bir diğer yöntem endoskopik ameliyattır. Saçların arasından birkaç kesik açılır ve mikroskop ameliyatı asiste etmek için kullanılır. Doğru hastada yapılabilen bu yöntem klasik yönteme göre çok daha az iz bırakan bir tekniktir ve iyileşme süreci daha hızlıdır. Kesik bölgeleri doktor tarafından muayene sırasında, hangi  yöntem  uygulanacağı hastayla görüşülerek belirlenir.

Bu yöntemlerin hepsi kaş ve alnı gererken, ince çizgilerin yok olmasını ve yüz orantısının oluşmasını sağlar.

Bu uygulama genellikle 1-1,5 saat kadar sürebilir. Genellikle sedasyon  veya anestezi yöntemi kullanılır.

 

Alın Germe İşleminde Amaç Nedir?

Kaşlar ve saç çizgisi arasında kalan kırışıklıkların tedavisidir. Sarkık, şekli değişmiş kaşları kaldırmak ve anatomik yerlerine doğal bir şekilde getirmek asıl amaçtır. Bu operasyon sırasında hastayı rahatsız eden kaz ayakları denen göz kenarlarındaki ince kırışıklıklar da tedavi edilmiş olur.

 

Alın Germe Ameliyatında İz kalır Mı?

Operasyon farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Klasik yöntemde izler saç çizgisinin 5-6 cm gerisinde, saçlı deri içerisinde kalacak şekilde olur. İzler görünmez. Endoskopik alın germe işlemlerinde ise yine saçların arasında çok daha küçük kesiler açılır. Bu yöntem klasik yönteme göre çok daha az iz bırakan bir tekniktir. Alın germe operasyonlarında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın alın genişliğini değiştirme oranı ve cilt yapısına göre hastadan hastaya farklılık gösterecektir. Hangi tekniğin kullanılacağına hasta muayenesinden sonra karar verilecektir.

 

Kaş Kaldırma Operasyonu Nedir?

Kaş yapısı erkek ve kadınlarda anatomik olarak çok farklıdır. Kadınlarda daha kavisli bir görünüm varken erkeklerde çok daha düz bir yapı olur. Kaş, göz ve burun ile orantılı bir şekilde konumlanmıştır. Yapısal ve yaşa bağlı kaş düşüklüğü hastanın yorgun ve mutsuz gözükmesine neden olur. Kaşların normal şekline ve açısına getirilmesi hastanın daha dinamik bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bakışların bile değişeceği bu operasyonda, hasta daha canlı ve etkileyici bakışlara sahip olur.

Kaş kaldırma operasyonları tıpkı alın germe operasyonlarında olduğu gibi saçlı deriden yapılan küçük bir kesi yardımıyla gerçekleştirilir. Ya da Tam kas üzerinden ya da üst göz kapağından girilerek yapılabilir. Kaş kaldırma operasyonunun kalıcı olması ve izi istenilen kaş şekline ve tekniğe göre değişir. Teknik, hastanın doktorun muayenesi sonrası karar verilir. Aynı operasyon içerisinde hem alın germe hem de kaş kaldırma operasyonu gerekebilir. Bu operasyona hastanın ihtiyacına göre göz kapağı operasyonu da eklenebilir.

 

 

 

 

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.