Jinekomasti

Jinekomasti nedir ?

 

Erkeklerde her yaşta olusabilen aşırı gelişmiş ve genişlemiş göğüs durumudur. Bu durum hormanel değişim, obezite, kalıtımsal ve belirli ilaçların yan etkisi sebebiyle oluşabilir. Jinekomasti duygusal olarak kendinizi rahatsız hissetmenize ve özgüveninizi yitirmenize sebep olabilir. Hatta bazı erkekler, belirli fiziksel aktiviteleri yapmaktan çekinebilir ve durumlarını gizlemeye çalısabilirler. göğüs dokusu fazlalığının ağırlığı göğüste sarkmalara ve meme başı cevresinde gerilmelere ve büyümelere  (meme basını çevreleyen koyu ten) sebep olabilir.

Böyle durumlarda, meme başı çevresinin boyutu ve durumu ameliyatla düzeltilebilir ve fazlalık iyileştirilebilir. Jinekomasti düzeltilmesi için yapılan plastik cerrahi, teknik olarak meme estetiği olarak adlandırılır.

 

Jinekomasti;

-Bölgesel yağlanma

-Bezel (beze ) doku gelişimi

-Göğüs derisindeki fazlalık

-Tek göğüste ya da iki göğüste fazlalık

şeklinde oluşabilir.

 

Jinekomasti ameliyatı hangi adaylar için uygundur?

  • Alternatif tıbbi yöntemlerle durumu düzeltilemeyen erkek hastalar
  • İyileşmeyi engel tıbbi durumlara ya da hayati tehlike arzeden hastalığa sahip olmayan kişiler
  • Fiziken sağlıklı ve normal kilolarda olan erkekler ve göğüslerinin cok geniş olduğu hissinden rahatsız olan erkekler

 

 için uygundur.

Ergenlik çağındaki gençlere müdahale uygulanabilir fakat büyüme devam ettiği takdirde ileride ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Jinekomasti müdahalesi iyileşme süreci boyunca, 1 ay boyunca korse giyilerek şişkinliğin azaltılması sağlanacaktır.

Ameliyat bölgesinde iz kalır mı?

Vaser cihazlarının ince kanülleri olması sebebiyle müdahale yapılacak bölgede küçük kesiler açılarak bu kesiler üzerinden ultrasonik ses dalgaları yardımıyla yağ eritilerek dışarı çıkarılır. Dolayısıyla ameliyat sonrası herhangi bir bölgede yara izi sorunu yaşanmamaktadır. Operasyon sonrası cihazların sıkılaştırıcı etkisiyle kasların belirginliği daha da ortaya çıkabilir.

 

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım ve SEO