Burun Estetiği

Burunda doğuştan bir deformasyon, nefes alma problemi, eğrilik, darbe ya da kaza sonrası şekil bozukluğu ve ya yaşanan sağlık sorunları yüzünden yüz güzelliğimiz ve sağlığımız olumsuz etkilenebilmektedir.

Yüz ifadesini bozan şekilsiz bir görünüm ya da nefes alma problemi öz güven ve sağlık problemlerini de beraberinde getirir.

Rhinoplasti nedir?

Rhinoplasti (Burun Estetiği) operasyonunun asıl amacı buruna kişinin yüz anatomisine uygun doğal bir görünüm vermektir. Yüz tipinize göre burnunuzun boyutu küçültülüp büyütülebilir, ucunun ve kemerinin şekli değiştirilebilir veya tam tersi kalınlaştırılabilir, burun delikleri arasındaki açıklık daraltılabilir veya burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilebilir. Ayrıca, doğumdan kaynaklanan deformasyon veya kaza sonucu ortaya çıkan hasarlar da düzeltilebilir. Burundan nefes alma zorluğu olduğu durumlarda, nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler ile birlikte yapılabilir.

Burun estetiği yani Rhinoplasti ameliyatları açık ya da kapalı olmak üzere iki farklı yöntem ile yapılabilir. Yöntem seçimi burnun orijinal şekline, istenilen değişikliğe, burnun genel yapısına, hastanın problemine göre ve hekimin tedavi şekline göre karar verilmektedir. Açık ya da kapalı yöntemin seçilmesi hastanın ihtiyacına göre seçilmektedir. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problemi olan bir hasta için açık yöntem tercih edilmelidir. Kapalı yöntem ise hastada görünen bir problem yoksa ve şiddetli bir deforme söz konusu değilse tercih edilmelidir. Burun Estetiği yani Rhinoplasti’de uygun yöntemin seçilmesi konusundaki kararı fiziki muayene sonrası doktorun olacaktır. İki yöntemle de gözle görünür bir iz kalmaz. Girişim sonrası nefes alamama, şişlik ve morluklar hastayı rahatsız edebilir. Fakat bunun dışında burun estetiği operasyonu ağrılı bir girişim değildir. Burun ameliyatları; liposuctionjinekomasti, meme küçültme veya büyütme gibi diğer estetik ameliyatlarla kombine olarak uygulanabilir. 

Rhinoplasti sonrası süreç nasıldır?

Rhinoplasti operasyonu sonrası aynı gün hasta taburcu edilir. İlk günlerde şişme, morarma ve hafif kan sızıntısı normaldir. Bu tip şikayetleri önlemenin yolu buz uygulamasıdır. Genelde hastaların çoğu operasyon sonrasında nefes problemi yaşayabilmektedir. Kullanılması önerilen burun spreyleri ile hem ödem giderilmiş olur ham de nefes alma probleminin önüne geçilmiş olur. Hasta 2. günün sonunda normal hayatına dönerken, 6. Günün sonunda alçı ve dikişlerden de kurtulmuş olur. Burun hassas bir organdır. Bu yüzden en az üç hafta darbe ve ağır spor yapmaktan kaçınılmalıdır.

Quartz Clinique 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım ve SEO